آیا داروهای ریزش مو در درمان آن موثر هستند؟

ویژگی داروهای موثر ریزش مو چیست؟

آیا داروهایی که همه روزه برای درمان ریزش مو تبلیغ می شوند، مفید هستند؟

درصد کسانی که از ریزش مو رنج میبرند دائما در حال افزایش است و به همان میزان تعداد محصولاتی که باری جلو گیری از ریزش مو روانه بازار می شود، سیر صعودی می یابد. این محصولات که واسطه ی بازارگرمی های گسترده از طریق تبلیغات طولانی فروخته می شوند، طعمه ی خود را از بین کسانی پیدا می کند به تازگی نگران ریزش موی خود شده اند. ما در کلینیک فوق تخصصی ایران FIT  توصیه می کنیم که اگر محصولی بیش از اندازه خوب و واقعی به نظر می رسد، احتمالا شما هم تحت تاثیر تبلیغات قرار گرفته اید و تاکید میکنیم که در مورد این محصولات جوانب احتیاط را رعایت کنید.

پیشرفت ها در تکنیک های جراحی و میکروجراحی در ۵۰ سال گذشته، درمان ریزش مو را از طریق جراحی برای میلیون ها نفر در سراسر دنیا ممکن ساخته است. پیشرفت ها در زمینه ی فهم بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی رویش و ریزش مو، درمان بالینی ریزش مو را برای اولین بار در تاریخ تبدیل به واقعیت کرده است.

تایید علمی موفقیت آمیز ترمیم از طریق جراحی و دارو پدیده ای است که مربوط به ده های اخیر می شود. اما از سوی دیگر ادعاهای غیر مستند در مورد درمان معجزه آسای ریزش مو مدت طولانی تری است که با ما همراه است؛ حداقل از روزی که فروشندگان انحصاری دارو در قرن ۱۹ حضور داشتند. چطور می توان بین ادعای غیرمستند درمان معجزه آسای ریزش مو و واقعیت علمی و مستند ترمیم مو متوجه حقیقت شد؟

امیدواریم که توضیحات زیر به شما در تصمیم گیری آگاهانه در زمینه ی درمان ریزش مو کمک کند.

ویژگی داروهای موثر ریزش مو چیست؟ + بای همراز
ویژگی داروهای موثر ریزش مو چیست؟

بررسی ادعای مطرح شده داروهای ریزش مو

یک راه این است که ادعای مطرح شده در مورد ارزش اسمی آن را قبول کرده، محصول را خریداری و امتحان کنیم. راه دیگر این است که با نگاهی عاقلانه به محصول نزدیک شویم و با کمک برخی از آزمایش ها و سوالات صحت گفته های فروشنده را مشخص کنیم. برخی از سوالاتی که در این زمینه مطرح می شود را با هم بررسی خواهیم کرد:

  • آیا ادعاها با کلماتی همچون جادویی، حیرت انگیز، فوق العاده، کشف علمی، تهیه شده توسط پزشکان؛ همراه است؟

این ها مواردی قدیمی و شبیه ادعای رمال هاست که باید شک و تردید شما را افزایش دهد. پس اگر محصولی که قصد تهیه آن را دارید با چنین ادعاها و کلماتی همراه است باید به صحت و سقم آن شک کنید.

  • چه روشی برای اثبات تاثیرگذاری محصول پیشنهاد می شود؟

اگر تنها روش، روش شفاهی است مانند: “من از محصول X استفاده کردم و سرم در عرض ۳۰ روز پر از مو شد” باید شک شما را برانگیزد. اینگونه اظهارات، اثبات معتبری برای اثرگذاری محصول نیستند. آنچه که شما خواهان دیدن آن هستید روش مستندی است که محصول در تست های بالینی بررسی شده و در بسته بندی محصول این مساله قید شده باشد که به وسیله ی سازمان غذا و داروی آمریکا یا وزارت بهداشت و درمان ایران برای استفاده مورد تایید قرار گرفته است.

  • آیا محصول توسط سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) یا مراجع معتبر ایران مورد تایید قرار گرفته است؟

محصولی که رشد مو را تحریک می کند در واقع توانایی تاثرگذاری فیزیولوژی در بدن شما را دارد. آنچه که شما باید بدانید این است که:

  1. آیا محصول رشد مو را در اکثر افرادی که استفاده می کنند تحریک می کند؟
  2. اگر این چنین است آیا این کار را ایمن و با عوارض جانبی حداقلی انجام میدهد؟

تاییدیه ی FDA یا وزارت بهداشت ایران این اطمینان را میدهد که هم سلامت محصول و هم تاثیرگذاری آن به دقت مورد بررسی بالینی قرار گرفته است.

  • آیا محصول در تست های بالینی مورد تایید FDA و وزارت بهداشت ایران مورد بررسی قرار گرفته است؟

آزمایشات بالینی بررسی های پزشکی هستند که در آن انسان ها مورد آزمایش قرار می گیرند. این آزمایش ها از طرف FDA برای تایید داروی جدید انجام می شوند. قبل از این که بررسی های بالینی صورت بگیرد، محصولات معمولا در تست های آزمایشگاهی و نیز در حیوانات مورد بررسی قرار گرفته اند تا مکانیسم عمل، تاثیر و سلامت آن مورد تایید قرار گیرد.

چندین نوع تست بالینی وجود دارد اما استاندارد طلایی برای بدست آوردن نتایج علمی بی طرفانه، آزمایشی است تصادفی که به صورت دوسو کور(double-blind) کنترل شده باشد و مختصرا به آن RCT گویند.

در RCT بررسی به طور تصادفی بر روی یکی از دو گروه اصلی و گروه کنترل، انجام می شود و هیچ کدام از محققین و نیز افراد گروه اصلی یا کنترل نمی دانند که  چه کسی داروی اصلی را دریافت م یکند و چه کسی شبه دارو (ماده ای غیر دارویی و بدون اثر فیزیولوژیک مثل قرص قند) را دریافت می کند. بنابراین، آزمایشات RCT دوسو کور هستند یعنی هم محققان و هم افراد شرکت کننده در تحقیق نسبت به اطلاع از واقعی یا غیرواقعی بودن داروی دریافتی کور و نا آگاه هستند.

جالب این که در آزمایشات بالینی دو داروی مورد تایید FDA به نام های فینستراید و ماینوکسیدیل، درصد قابل توجهی از افرادی که داروی غیرواقعی دریافت کرده بودند رویش موی جدید را گزارش کردند در حالی که اندازه گیری های دقیق و عکس ها نشان دادند که هیچ موی جدیدی رشد نکرده است.

مساله ی تفکر مثبت خود دلیلی است بر ارزشمندی آزمایشات دو سو کور که نتایج جانب گرایانه را ازبین می برد. چرا که در آن، فرد آنچه را که دوست دارد ببیند را میبیند. به خاطر داشتن این مساله به هنگام ارزیابی گزارشات پرشور و حرارت شفاهی که از جانب افرادی که از اثرات داروهای بدون تاییدیه ی FDA به عنوان راهکار یاد میکنند، مهم است.

جلوگیری از ریزش مو + بای همراز
جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو

حال سوالی که مطرح می شود این است که برای جلوگیری از ریزش موهای خود چه کنیم ؟ آیا کاشت مو تنها گزینه رهایی از ریزش مو می باشد ؟

ریزش مو در همه جای دنیا حتی کشورهایی که از نظر پزشکی فوق پیشرفته هستند، شایع است. حدود 85 درصد مردان تا قبل از رسیدن به سن 50 سالگی دچار ریزش مو یا طاسی می شوند. اما راه هایی هست که باعث می شود شما ریزش موی شدیدتری را تجربه نکنید، یا ریزش موی خود را کندتر کنید. چند راه ساده جهت جلوگیری از ریزش موی زیاد را یادآور می شویم:

  • رسیدگی بیش از حد به موها

بسیاری از خانم‌ها دوست دارند موهای فر و حالت‌دار داشته باشند. اما فر کردن موها با روش‌های حرارتی، آسیب جدی به آنها وارد می‌کند و یکی از مهمترین دلایل ریزش مو می باشد. استفاده از اتوی مو، بیگودی، سشوار و دیگر وسایل حرارتی فرم دهنده موها باعث آسیب جدی به فولیکول های مو می شود. برای جلوگیری از آسیب جدی به موهای خود، از استفاده بیش از حد از این وسایل خصوصا بدون وسایل محافظتی اجتناب کنید.

  • مراقبت مناسب از موها

یکی از مهمترین راه های جلوگیری از ریزش مو، مراقبت اصولی و مناسب از مو است. اگر سؤالی دارید که کدام نوع محصولات و روش های مراقبت برای موهای شما مناسب است، از پزشک متخصص پوست و مو خود بپرسید. این شغل آن هاست که موهای شما را ببینند و چگونگی مراقبت از آن ها را به شما بیاموزند.

  • تغذیه مناسب

غذا سوخت طبیعی بدن ماست. پس طبیعی است که عامل مهمی در رشد موها هم باشد. آهن یک ماده معدنی ضروری که رشد موها، سلامتی و طول رشد آن ها را تحت تاثیر خود می گذارد. مرغ و ماهی و سبزیجات منابع سرشاری از آهن را دارا می باشند. پس با مصرف اصولی خوردن غذا طبق برنامه ریزی مناسب میتوانیم به جلوگیری از ریزش موها کمک شایانی کرده باشیم.

  • مراجعه به موقع به پزشک متخصص پوست و مو

ریزش مو بین 50 تا 100 تار مو در یک روز عادی است، اما اگر تعداد ریزش حالت غیرعادی به خود گرفت بهتر است هرچه سریعتر به یک پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. یکی از دلایل ریزش مو غیر عادی می تواند استرس باشد، اما به دلیل اینکه شاید عامل پزشکی دیگری دخیل باشد، بهتر است از درمان سرخود و بدون تجربه خودداری کرده و با یک پزشک متخصص مشورت کنید. اگر ریزش موی شما به دلیل پزشکی باشد، می تواند راه های درمانی متفاوتی داشته باشد که یکی از این راه ها کاشت مو به روش FIT می تواند باشد.

در هر صورت این وظیفه هر شخص است که مراقبت کامل از مو و پوست سر خود را به عمل بیاورد. مراقب ریزش موی غیر عادی خود باشید.

برای خرید انواع محصولات مراقبت از مو کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *